"Harckalandon zsákmány a díj"
Amikor a magyar harcosok a 9. században megjelentek Közép-Európa hadszínterén, a nyugati és a keleti harcmodor került szembe egymással. Hadvezérek (köztük uralkodók) a régi történetírok feljegyzései alapján, hogy olyanféle módon harcolnak a magyarok, mint a régi szkíták, a hunok és különféle török népek. Nem véletlen, hogy Bölcs Leó késő római császár (886-912) 904 után befejezte a "Taktika" című művében úgyszolván szó szerint leírta azt, amit a Maurikios neve alatt fentmaradt Stratégikon című katonai kézikönyvben talált a türkök hadviseléséről, s csak itt-ott füzött hozzá kiegészítéseket. Tekintettel arra, hogy a császár 894-95 ben a bolgárok ellen szövetségesként magyarokat használt, volt alkalma megtapasztalni harcmodorukat. Valóban hasonlóak a nomád népek harcmodora, de az téved aki a hasonlósságot azonosságnak véli, és összemossák azt a 2 évezredet ami a szkiták és dzsingisz kán "tatár"ai között telt el.
Al-Dzsajhani azt írja, hogy a magyarok főnöke (fejedelme) 20 ezer lovassal vonult ki. Ez a szám képezi a magyarság létszámával kapcsolatos becsléseket. Ezek a feltételezések azonban, kártyavárnak omlanak össze, figyelembevéve azt, hogy a középkori arab számadatok összesége hibás.
tekintélyes erőt képviseltek eleink, de hogy hányan voltak pontosan enm tudjuk.... Az első kérdés az, hogy kikből tevődött össze a hadsereg. Ha erre választ adunk, következtethetünk a harcmodor bizonyos elemeira.
A feljegyzések alapján következik, hogy a magyarok hadseregét a teljes felnőtt férfi lakosság alkotta. A magyar társadalom szabadokból ált, és minden szabad férfi egyben hardcos is volt. Nem harcoltak a fenhatóságuk alá tartozó, adófizető népek. A férfilakosság "békeidőben" a pásztorkodással és legeltetéssel foglalkozott. Juhat, lovat és szarvasmarhákat tartottak. A harcos legföbb "segédeszköze" a ló lett. Igazi társ. A fiúk (és a lányok is) már 4 évesen lovagolni tanultak, 6-10 esztendős fiúk feladata volt, a még be nem tört lovak beidomítása. A férfivá avatott fiatalemberek tökéletesen tudtak bánni a lóval, képes volt irányítani combjának szorításával, minden segédeszköz nélkül. Megtanulták használni az íjat, a lándzsát, a szablyát a fokos és minden egyéb fegyvert. Természetes követelmény volt a fegyelem. Dobszóra vagy egyéb jelre tudta pontosan mit kell csinálnia. Szigorúan betartotta a hadrendet. tizedekbe, századokba, ezredekbe harcoltak. A csapatmozdulatokat a nagy őszi vadászatokon gyakorolták, ahol az ellenséget a vad szimbolizálta.
|